Mezinárodní společnost Dun & Bradstreet zvýšil rating Ukrajiny. Od ruské invaze patří Ukrajina mezi pět zemí s nejhorším investičním prostředím na světě. Podle mezinárodního hodnocení patřila Ukrajina k nejrizikovějším zemím pro investory s nejvyšším rizikem návratnosti investic. Devět měsíců po invazi se nyní rating zlepšil, ale výhled země je stále negativní.
Rating rizikovosti zemí společnosti Dun & Bradstreet poskytuje mezinárodní srovnávací hodnocení rizikovosti podnikání v jednotlivých zemích. Jeho cílem je předpovědět riziko země, zejména pokud jde o návratnost investice v časovém horizontu dvou let.
Od začátku válečného konfliktu panuje na Ukrajině obrovská nejistota ohledně očekávané návratnosti investic. V posledních měsících patří Ukrajina spolu s Afghánistánem, Libyí, Sýrií a Jemenem mezi země s nejhorším investičním klimatem na světě a ratingem DB7. „Před ruskou invazí na Ukrajinu se země dlouho nacházela v investičním pásmu DB6. Zítra uplyne přesně devět měsíců od vypuknutí konfliktu. Rating země byl od té doby poprvé zvýšen o jeden kvartil na DB6d. Důvodem je obnovení hospodářské činnosti na územích mimo okupovaná území,“ uvádí zpráva, která pravidelně zkoumá investiční klima ve všech zemích světa.
Ukrajina byla před válkou považována za jedno z významných center globálních technologických lídrů. V zemi sídlila řada nadnárodních společností různých velikostí. Válka však měla ničivý dopad na podnikání ve všech odvětvích, nejen na technologický sektor. Přestože se hospodářské podmínky v nekonfliktních oblastech vracejí k normálu a navzdory zvýšení ratingu, zůstává výhled Ukrajiny negativní.
Investice na Ukrajině jsou dnes i nadále spojeny s vysokým politickým, makroekonomickým, obchodním a vnějším rizikem. Inflace v zemi dosahuje 24 % a místní centrální banka je nucena dotovat vládu částkou přibližně pět miliard eur měsíčně, aby Ukrajina mohla financovat zvýšené výdaje. Tento měsíc navíc Světová banka předpověděla, že ukrajinská ekonomika letos poklesne o 35 %, což je o deset procentních bodů lepší výhled než 45 % odhadovaných před létem. Očekává se další devalvace hřivny. Světová banka předpokládá, že obnova země bude stát 349 miliard eur.