Maloobchodní tržby v srpnu opět poklesly a to jak v meziměsíčním (-0,7 %), tak i v meziročním srovnání (-8,8 %). Nepotvrdil se tak předpoklad, že by mohl maloobchod dostat v srpnu dočasný pozitivní impuls díky mimořádnému příspěvku na dítě a lehkému vzedmutí spotřebitelské důvěry.
Meziměsíční pokles maloobchodu tak pokračuje nepřetržitě od letošního dubna a podle ekonomů svědčí o tom, že se domácnosti snaží stále více šetřit. Vliv má vysoká spotřebitelská inflace, která je patrná v citlivých položkách spotřebního koše jako jsou energie a potraviny.
Nic se nemění ani na dlouhodobějším negativním trendu, když od poloviny loňského roku dochází v průměru k setrvalému poklesu maloobchodních tržeb. A i pro zbytek letošního roku lze očekávat utlumený spotřebitelský apetit domácností.
„Detailnější pohled na srpnová čísla ukazují, že oproti červenci poklesly tržby za nepotravinářské zboží a potraviny (shodně o 1,1 %), zatímco tržby za pohonné hmoty vzrostly o 3,2 %, což lze zdůvodnit poklesem cen na čerpacích stanicích. V meziročním srovnání tržby za nepotravinářské zboží, potraviny i pohonné hmoty výrazně poklesly,“ komentuje vývoj analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
Dvouciferný meziroční pokles tržeb zaznamenala v srpnu řada odvětví – prodejny s oděvy a obuví, výrobky pro domácnost i pro kulturu, sport a rekreaci, prodeje počítačů a v neposlední řadě i internetové obchody. Jednou z mála výjimek byl mírný růst tržeb drogerií a lékáren.
„Setrvalý pokles maloobchodu v kombinaci s výrazným poklesem spotřebitelské důvěry ukazuje, že domácnosti ohledně spotřeby šlapají prudce na brzdu,“ konstatuje Novák, podle nějž se není čemu divit, protože spotřebitelská inflace trhá rekordy v položkách jako jsou energie a potraviny. „Obavy spotřebitelů z inflace jsou rovněž téměř rekordní a to samé platí i obavách z jejich vlastní finanční situace. Pokud jde o maloobchod, tak i závěr letošního roku bude z výše uvedených důvodů téměř jistě ve znamení dalšího setrvalého poklesu tržeb a v souhrnu za letošní rok lze očekávat meziroční pokles maloobchodu o zhruba 2 – 3 %,“ říká Novák