Počet firem v ČR kontinuálně narůstá a jsou stále atraktivním artiklem i pro zahraniční investory. Podle aktuálních dat nadnárodní společnosti Dun & Bradstreet, která analyzuje obchodní data ve více než 120 zemích světa, mají podnikatelé z různých koutů světa majetkový podíl v 98 181 kapitálových firmách (akciové společnosti a společnosti s ručením omezeným). Celkem v nich ovládají 965 miliard korun ve formě základního kapitálu.
Nejvíc českých společností vlastní majitelé na východ od našich hranic – Slovenska, Ukrajiny a Ruska. „Slovenští podnikatelé na českém trhu ovládají 14 670 společností, nicméně nejčastějšími zahraničními vlastníky jsou teprve poslední dva roky. Ještě v roce 2019 prvenství patřilo Rusům, kteří se ale v posledních dvou letech v žebříčku nejčastějších zahraničních vlastníků našich firem propadly až na třetí příčku. Na druhém místě jsou aktuálně Ukrajinci s 12 517 ovládanými firmami, zatímco Rusové jich kontrolují 12 116,“ říká analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová s tím, že Slováci při expanzi podnikání na naše území těží především z historických vazeb a teritoriální blízkosti, ale i téměř nulové jazykové bariéry a podobné ekonomické situaci v obou zemích.
Za touto trojicí s výraznějším odstupem následují vlastníci z Německa (8 639), kteří však celkově ovládají pětkrát vyšší kapitál v základním jmění kontrolovaných firem než Slováci, Ukrajinci a Rusové dohromady. „Z toho je zřejmé, že trojlístek nejčastějších zahraničních vlastníků českých firem má v portfoliu spíše menší subjekty, zatímco Němci se soustředí na větší byznys,“ doplňuje Petra Štěpánová.
Mezi TOP10 se řadí také podnikatelé z Velké Británie, Polska, Rakouska, Itálie, Nizozemí a USA. Data Dun & Bradstreet zároveň ukazují, že vlastnické zastoupení v ČR mají také země jako je Bangladéš, Eritrea, Kongo, Zimbabwe nebo Omán.