V eurozóně je sice ekonomický sentiment na maximu, avšak v ČR se v červenci mírně zhoršil. A jeho pokles jde na vrub jak průmyslu, tak službám. Dnes zveřejněné podrobné výsledky dávají možnost podívat se, co za změnou nálad v českém hospodářství vlastně stojí.
První nasnadě jsou služby, kde došlo k výraznému zhoršení důvěry zejména v oblasti HORECA, která sice na jedné straně pociťuje rozvolnění, avšak na straně druhé stále trpí pomalým náběhem cestovního ruchu – zvláště pak toho zahraničního. Velká očekávání, která naznačovaly předchozí průzkumy, se tak zřejmě stále nenaplňují, jak plyne z hodnocení současné situace v těchto firmách i jejich výhled na následující tři měsíce. Podobný závěr lze učinit i z průzkumu mezi cestovními kancelářemi, která však alespoň výhledově zůstávají velmi optimistické.
V průmyslu je patrný výrazný nárůst pesimismu v automobilovém a plastikářském průmyslu. U aut vychází nejenom z méně příznivého hodnocení současné situace, ale i očekávaného vývoje v dalších měsících – a ten jasně komplikuje nedostatek komponent v celém sektoru, který se pak odráží ve výrazném nárůstu zásob nedokončených výrobků. Z průzkumu přitom vůbec nevyplývá, že by automobilky počítaly s výraznějším zvyšováním cen svých výrobků, na rozdíl od všech ostatních průmyslových oborů.
Zatímco předběžný odhad HDP za druhé čtvrtletí, který bude mimochodem zveřejněn zítra, může pozitivně překvapit, u třetího čtvrtletí bude možná potřeba výhled poopravit směrem dolů. A to jak z důvodů komplikací v průmyslu, tak i nenaplnění dřívějších optimistických očekávání ve službách. Tak to alespoň lze číst z aktuálního červencového průzkumu nálad a očekávání v jednotlivých odvětvích a oborech české ekonomiky.
Autor je ekonom ČSOB