Nezaměstnanost v Česku se postupně zvyšuje, firmy z oboru průmyslu i služeb v uplynulých měsících dále propouštěly. Nezaměstnanost podle výběrových šetření pracovních sil vzrostla na 2,9 % (respektive na očištěných 2,8 %) a byla tak nejvyšší za poslední tři roky.
„Ne všichni lidé, kteří přišli o práci se však automaticky stali nezaměstnanými,“ upozorňuje analytik ČSOB Petr Dufek. Zatímco ve třetím čtvrtletí pracovalo o 73 tisíc lidí méně než ve stejném období loňského roku, nezaměstnaných přibylo jen 39 tisíc. Část lidí, kteří přišli o práci, ale opustilo pracovní trh. Podle dat Českého statistického úřadu šlo především o ženy ve věku do 45 let a muže starší 60 let (u nichž lze předpokládat odchod do penze či návrat k penzi).
O práci v této době přicházeli především lidé ve zpracovatelském průmyslu a ve službách, na které recese dopadla nejvíce. Propad zaměstnanosti je patrný zejména v oborech jako je doprava, ubytování a stravování. Na druhou stranu nové zaměstnance nabíralo stavebnictví, veřejná správa nebo IT a telekomunikace.
„Nárůst nezaměstnanosti ve třetím čtvrtletí, byť byl poměrně rychlý (ve srovnání s druhým +0,5 procentního bodu), ještě brzdila česká verze kurzarbeitu a naděje na další zlepšení, které podniky v té době ještě mírnilo ve škrtech. Jak však ukázaly podzimní měsíce, ekonomická situace se po opětovném rozvinutí nákazy znovu zhoršuje, a tak je třeba s další vlnou koronaviru počítat i s novou vlnou propouštění,“ dodává Dufek.
Jistou výhodou oproti jaru je pokračující růst průmyslu, který si zatím nenaordinoval žádné odstávky, ani není zasažen rozpadem dodavatelských řetězců jako v úvodu roku. Jestli tento vývoj vydrží, nejspíše rozhodne vývoj zahraniční poptávky v nejbližších měsících.