Německo zrychluje vakcinaci, je to další plus pro euro

brandenburger-tor-201939_1280

Tempo očkování bude v nejbližších měsících stále jedním z ústředních motorů ekonomického vývoje. Evropa na začátku roku 2021 v očkování zaostávala za Spojenými státy, což se projevilo i v horším průběhu druhé a třetí vlny pandemie. Z ekonomického pohledu to znamenalo v případě eurozóny pád do druhé pandemické recese, čemuž se USA i díky rychlejšímu očkování úspěšně vyhnuly.

Teď se situace viditelně mění. V USA začíná rychlost očkování zpomalovat: z rekordního tempa okolo 3,5 milionů naočkovaných za den na začátku dubna se v květnu pomalu dostáváme pod dva miliony naočkovaných za den. „Problémem rozhodně není nedostatek vakcín, ale spíše neochota Američanů (tváří v tvář relativně příznivým pandemickým číslům) podstupovat očkování. Situace je zcela opačná v eurozóně a zejména v Německu. Tam se rychlost očkování zvýšila ze zhruba 300 tisíc dávek za den (na začátku dubna) na dnešních skoro milion. Na americkou úroveň proočkovanosti populace se tak Němci mohou při stávajícím tempu dostat již v průběhu června,“ odhaduje hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

To jsou pro Evropu příznivé zprávy, které dále podporují sázky investorů na silné oživení eurozóny v druhé polovině roku. „A v takovém prostředí by se mělo dařit o něco více i euru, které do této chvíle spíše pasivně reflektovalo lepší čísla z USA. Pokud však vakcinace nastartuje trvalé oživení eurozóny a eurové výnosy se také začnou posouvat vzhůru (i když o poznání pomaleji než americké), bude to pro euro příjemná dávka čerstvé krve do žil. A ta bude o poznání silnější, pokud by Němci po podzimních volbách přehodnotili plány na relativně rychlé vyrovnání rozpočtů v letech 2022 a 2023,“ dodává Jan Bureš.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat