Nestabilní bitcoin: v podezření, pod tlakem i s požehnáním velkých investorů

Bitcoin

Kryptoměna bitcoin se v uplynulých dnech propadla pod úroveň 30 000 dolarů, po té se vyšplhala zpět na úrovně okolo 33 000 $. Důvodem jsou spekulace, že během minulého týdne došlo k tzv. double spendingu – což znamená, že je stejná digitální měna použita více než jednou. To by znamenalo zásadní problém pro blockchainovou technologii. Tvrzení, že k double spendingu došlo, se ale nepodařilo dokázat. Dalším faktorem s vlivem na kurzový sestup bitcoinu je nástup nové americké ministryně financí, která patří mezi známé obhájce tvrdší regulace kryptoměn.

Na druhé straně největší světová společnost zaměřená na správu aktiv, finanční gigant Blackrock, umožnila dvěma svým fondům investovat do bitcoinových derivátů.  Tím signalizuje, že bitcoin již nepovažuje za toxické aktivum, od kterého je lepší se držet dál. „Prospekty obou dotčených fondů byly změněny v tichosti. Nově umožňují obchodovat s burzovními produkty, jejichž cena se odvozuje od kryptoměny bitcoin. Blackrock tuto změnu zatím nechce komentovat, zřejmě se obává reakce konzervativních investorů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Ještě v roce 2018 se generální ředitel BlackRock Larry Fink vyjádřil, že klienti největšího správce aktiv na světě nemají o kryptoměny zájem. V Loňském roce však manažer Blackrock Rick Rieder hovořil odlišně. Uvedl, že existuje jasná poptávka po bitcoinech, které se budou postupně etablovat na trhu aktiv. „Zatímco ještě před necelými dvěma týdny se cena bitcoinu pohybovala na úrovni kolem 41 000 dolarů, rychle se dostala pod úroveň 30 000 dolarů. Obrovská proměnlivost ceny bitcoinu může generovat vysoké zisky i ztráty, proto by investoři na kryptoměnových trzích měli být velice ostražití,“ dodává Křeček.

 

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat