Česká ekonomika se vlivem koronakrize štěpí: vidíme relativně solidní situaci v průmyslu (pokud se i nadále podaří udržet zpracovatelský průmysl v chodu) a dále se zhoršující situaci v sektoru služeb. Celková nálada mezi domácími ekonomickými subjekty se však v říjnu zhoršila. Zatímco předchozí měsíce byly ve znamení zlepšování ekonomického sentimentu, v říjnu souhrnný indikátor důvěry poklesl o 4,5 bodu na hodnotu 86,4. Za poklesem ekonomické důvěry stály v říjnu především restriktivní opatření vlády na zpomalení pandemie Covid-19.
Výrazně poklesla důvěra mezi spotřebiteli a v sektoru služeb, jenž byl tvrdě zasažen restriktivními vládními opatřeními. „Mezi spotřebiteli se v říjnu výrazně zvýšily obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace a obavy ze zhoršení vlastní finanční situace. Pokles spotřebitelské důvěry je jednoznačně negativním signálem pro vývoj spotřeby domácností ve 4. čtvrtletí letošního roku,“ komentuje to analytik společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák.
Oproti tomu protipandemická opatření v říjnu zatím příliš neovlivnila průmysl, což je také důvod, proč důvěra podnikatelů v průmyslu mírně vzrostla. Opět se snížil podíl podnikatelů v průmyslu, kteří hodnotili svou celkovou poptávku jako nedostatečnou a vzrostlo i využití výrobních kapacit podniků ve zpracovatelském průmyslu. Mírný pokles důvěry si v říjnu připsalo odvětví obchodu a stavebnictví. Další pokles souhrnného ekonomického sentimentu v listopadu je však nevyhnutelný.